Indesit I55Z1112WUK Under counter 95 Litres Freestanding Freezer White
Brand: Indesit
E
Availability: In Stock
Buy now & collect from today
Home delivery from Thu 14th May
Collect and recycle available
Key features
  • Capacity (litres) 95
  • 5 shopping bags of groceries
  • Low Frost means less ice and more room inside your freezer
  • Easy-to-clean glass shelves make it simpler than ever to keep your freezer frost-free
  • A reversible door
  • Safely used in garages
Guarantee - 10 years parts and 1 labour
Dimensions
Height: 840 mm
Width: 540 mm
Depth: 590 mm
Energy class E
Measurements
Width (cm) 54.0
Depth (cm) 59.0
Height (cm) 84.0
Performance
Annual energy consumption in kilowatt hour per year (kWh/a):168
Star Rating:4
Energy Efficiency Class:E
Airborne acoustical noise emissions:35
Features
Installation type:Freestanding
Sum of volume of frozen compartments:95
Lockable door:No
Freezing Capacity (4-star Compartment):6.5
Colour:White
EAN code:8050147700280
Type:Upright freezer
Number of drawers/baskets:1
Type of control:Mechanical
Temperature adjustable:Yes
Commercial Code:I55Z1 112W UK