Indesit IWC 81283 W UK N 8Kg 1200spin ( IWC81283WUKN ) Freestanding Washing Machine White
Indesit IWC 81283 W UK N 8Kg 1200spin ( IWC81283WUKN ) Freestanding Washing Machine White Indesit IWC 81283 W UK N 8Kg 1200spin ( IWC81283WUKN ) Freestanding Washing Machine White Indesit IWC 81283 W UK N 8Kg 1200spin ( IWC81283WUKN ) Freestanding Washing Machine White Indesit IWC 81283 W UK N 8Kg 1200spin ( IWC81283WUKN ) Freestanding Washing Machine White Indesit IWC 81283 W UK N 8Kg 1200spin ( IWC81283WUKN ) Freestanding Washing Machine White
1200rpm Spin
Brand: Indesit
Awaiting Stock - Call our sales team for availability
D
Availability: Out of stock
Buy now & collect from today
Home delivery from Thu 14th May
Collect and recycle available
Key features
  • Spin Speed (RPM) 1200
  • Capacity (KG) 8
  • Cold Fill Only
  • Water Balance Technology
Guarantee - 10 years parts and 1 labour
Dimensions
Height: 850 mm
Width: 595 mm
Depth: 572 mm
Sorry this product is out of stock, please call 0151 263 8966 for latest price and availability
Making laundry a breeze while saving you time, money and effort, the Indesit IWC 81252 ECO UK.M 8kg Washing Machine in White combines a generous capacity with 1200rpm of variable spin while staying resource conscious in everything the Indesit Ecotime IWC 81283 W UK N Washing Machine does, Water Balance Technology will adapt the amount of water used according to each cycle’s need. Ensuring there’s minimal wastage, it helps save money on your bills. Tackling hardy fabrics, jeans receive a dedicated cycle which puts the wash between their strong denim fibres to life out marks and stains.
Performance
*The spin speed in rpm of the eco 40-60 programme at rated capacity:1151
*The water consumption of the eco programme in liters per cycle:48
*Energy Efficiency Class:D
*Airborne acoustical noise emissions:73
*Weighted energy consumption in kWh per 100 washing cycles of eco 40-60 programme:71
*Spin-drying efficiency class:B
Programs
*Delicates:Yes
*Anti odour:No
*Push & Wash:No
*Rapid 30':Yes
*Sport:Yes
*Wool 40°:No
*20°C:Yes