Mercury MCY1082DFAB Mercury 1082 Dual Fuel 93220 Dual Fuel Range Cooker Ash Black (Chrome Trim)
Brand: Mercury
A
Availability: Low Stock
Buy now & collect from today
Home delivery from Fri 15th May
Collect and recycle available
Key features
  • 5 x Burner Gas Hob
  • Cast Iron Pan Supports
  • Left Hand Oven - Electric Multifunction - 7 x Functions
  • Right Handed Oven - Fan Assisted - 1 x Function
  • Top Left Cavity - Separate, Full & Half Grill
Dimensions
Height: 920-945 mm
Width: 1082 mm
Depth: 638 mm
Key Features
  • Left Hand Oven: Type / No. of Functions Multifunction / 7 Functions
  • Right Hand Oven Type / No. of Functions Fanned_1_Function
  • Left Hand Oven Furniture: Side Liners Catalytic
  • Left Hand Oven Furniture: Telescopic Shelf Qty. 1
  • Hotplate Ignition Type Single-Handed
  • Hotplate Pan Support Finish / Material Semi Gloss Cast Iron
  • Grill Type / Function Separate, Full & Half
  • Hotplate Cooking Zones 5
  • Brass Burners Yes
Technical Specifications
  • SKU MCY1082DFAB/
  • Width (mm) 1082
  • Unpacked Depth Excluding Handles (mm) 638
  • Depth Including Handles (mm) 700
  • Gas Rating (NG):- Total 15.7 kW
  • Grill Fuel Electric
  • Grill Power Rating 2.3 kW